Na słonecznej wyspie, wchodzącej w skład Makronezji, którą ostatnio odwiedziłem, oprócz ciepła i wiatru odkryłem również piękne góry, tropikalne lasy i pustynię.

Wymaga to od nas pewnych zmian, zarówno mentalnych, jak i fizycznych. Zacząć należałoby od siebie. Po kilkumiesięcznym bicyklowym zastoju warto byłoby rozruszać ospałe stawy. Najlepszym sposobem na bezkontuzyjne odzyskanie formy są wizyty na basenie oraz spacery. Wszyscy ci, którzy w zimowe popołudnia kręcili na rowerach stacjonarnych lub mieli je zainstalowane na specjalnych trenażerach mogą od razu przystąpić do następnego etapu. A mianowicie przygotowania swojego dwukołowego przyjaciela do startu. Każdy doświadczony „kolarz” wie jak zadbać o swój sprzęt. Jednak tym wszystkim, którzy nie są pewni, postaram się przypomnieć. Kiedy zamierza się dokonać samodzielnego przeglądu roweru warto zwrócić uwagę szczególnie na:
Ogumienie – bo to pierwszy najczęstszy defekt, jaki rzuca się nam w oczy. Bardzo często w rowerach przechowywanych w bardzo zimnych pomieszczeniach ulatnia się powietrze z opon oraz dętek i od jego uzupełniania warto by zacząć. Prawidłowy poziom ciśnienia w ogumieniu ma ogromny wpływ na nasz komfort i bezpieczeństwo jazdy, jak również zużycie bądź uszkodzenie opony lub obręczy koła.
Drugim elementem są hamulce – ale to już poważniejsza sprawa. Doświadczony cyklista jest w stanie sam określić stan zużycia klocków hamulcowych, jak również samodzielnie wyregulować i przesmarować linki. Jednak laikom proponuję wizytę u nas. Hamulce tarczowe lub hydrauliczne to już wyższa półka i bardziej zaawansowana technologia. Posiadacze tego typu osprzętu sami wiedzą najlepiej, czy przeglądu dokonywać we własnym zakresie czy też w autoryzowanym serwisie.
Kolejny etap przeglądu to smarowanie łańcucha – jeżeli już na jesieni oczyściliśmy go z kurzu, piachu i błota teraz będzie łatwo i przyjemnie. Jeśli o tym zapomnieliśmy to po zimie pokrył się on z pewnością brunatnym nalotem rdzy. I to od jej usunięcia należałoby zacząć konserwację łańcucha. Po dokładnym umyciu sprawdzić jego ewentualne luzy. Po ich usunięciu należy dokonać nasmarowania go specjalnymi specyfikami.
Będąc już przy smarowaniu warto od razu dokonać przeglądu i smarowania przerzutek oraz linek służących do ich uruchamiania.
Właśnie to w pancerzach linek najczęściej gromadzi się wilgoć, co w konsekwencji powoduje, że ciężko pracują a wręcz nieprawidłowo ustawiają. Zużyte koła zębate i niewyregulowane linki są najczęstszą przyczyną „spadania” łańcucha.
Oddzielnym tematem są łożyska – ta ciekawostka techniczna wymaga już wiedzy ponadprzeciętnej. Objawy są pozornie banalne. Ciężko kręcą się koła albo wręcz „piszczą i skrzypią”. Przyczyna? Mycie roweru myjką ciśnieniową bądź niewidoczne uszkodzenia, przez które dostał się kurz i piasek. Tu naprawa z reguły nie wchodzi w grę a jedynie wymiana całego łożyska. Takiej wymiany można dokonać samemu metodą chałupniczą, jednak jest to operacja dość ryzykowna.
Powierzyć swoje „maleństwo” serwisowi – to najlepsze wyjście, kiedy nie czujemy się na siłach do samodzielnych napraw. Jak mawiają fachowcy „nie ma gorszej roboty jak poprawiać po kimś”. Nadchodzi najlepszy czas aby zadbać o swój rower samemu bądź powierzyć go w ręce doświadczonego mechanika serwisowego. Bez kolejek i tłoku z czasem na „dopieszczanie”.
W przypadku całorocznych aktywnych cyklistów pielęgnację roweru można ograniczyć do zmycia reszek soli z obręczy kół, wytarcia ostatnich kropel wody z zakamarków kół zębatych i sprawdzenia baterii w oświetleniu.
Teraz można już wyruszać na wczesnowiosenne wycieczki. Szerokości!

Categories: Aktualności

0 thoughts on “Najwyższy czas rozpocząć przygotowania do sezonu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Aktualności

Rower miejski w Suwałkach

Nasze miasto liczy sobie około 70-ciu tysięcy mieszkańców. Ilu spośród nich to rowerzyści… tak do końca nie wiemy, gdyż brakuje konkretnej statystyki. Z naszych spostrzeżeń – opartych na aktywnościach klubów zrzeszających rowerzystów – wynika, że Read more...

Aktualności

Sesja Rady Miasta Suwałk

24 września 2014r. Sesja Rady Miasta Suwałk, odbyła się w Parku Naukowo – Technologicznym a jej tematem był Program Rozwoju Przedsiębiorczości. Pośród szacownych prelegentów znalazł się również vice prezes Virtual Travel Systems p. Marek Olszewski. Read more...

Aktualności

VTS zagrał na rzecz WOŚP

Tego jeszcze w Suwałkach nie było. Zagraliśmy na osiem nóg. Wspólne granie rozpoczęliśmy około 13-tej i bawiliśmy się do ostatniego puszkowego darczyńcy. Udostępniliśmy w Parku Naukowo-Technologicznym, aż cztery „elektroniczne deskorolki”. Od chwili, gdy zaprezentowaliśmy możliwości Read more...